Vzdělávací program CŽV -Učitelství pro střední školy – společenské, ekonomické vědy a právní vědy

Studijní plán programu vychází z obsahu relevantní pedagogicko-psychologické a didaktické části akreditovaného navazujícího magisterského studijního programu „Učitelství pro střední školy“. Psychologickou, pedagogickou a didaktickou průpravu je možné považovat, vedle oborového vzdělání, za základ učitelské způsobilosti.

Vzdělávací program Učitelství pro SŠ – společenské, ekonomické a právní vědy vychází vstříc těm, kteří neměli příležitost ve svém předchozím oborovém studiu získat tyto pedagogicko-psychologické základy učitelství, kteří ovšem v současné době vykonávají nebo chtějí vykonávat profesi učitele. Nově přijatý kariérový řád pro pracovníky ve školství jim to navíc ukládá.

Absolvent tohoto vzdělávacího programu (v rámci CŽV) na UK FF je vybaven základními vědomostmi a dovednostmi v oblastech pedagogicko-psychologické a didaktické kompetence včetně příslušné sociálně profesní kompetence, je připraven pro realizaci praxe nových vzdělávacích programů na různých typech a druzích středních škol.

Důležitou součástí kurzu jsou reflektované propedeutické a oborové praxe, v rámci kterých budou, kromě vlastní výuky, rozebírány kazuistiky, které pomohou frekventatům pochopit zákonitosti i nejednoznačnosti edukačního procesu.

Absolvent tohoto vzdělávacího programu získá „Osvědčení učitelské způsobilosti“, které vydává UK. V souladu se zmíněnou akreditací je plnohodnotným vysokoškolským dokladem pro učitelské působení na středních školách.

Odborný garant:
doc. PhDr. Martin Strouhal, Ph.D.

Web: https://kped.ff.cuni.cz/cs/ucitelstvi-pro-ss-spolecenske-ekonomicke-a-pravni-vedy/