Český jazyk je mnohem víc než pravopis a Alois Jirásek, jazyk i literaturu jde poznávat moderně a interdisciplinárně. Den češtiny je festival jazyka a literatury, který ukáže, že zkoumat češtinu je nejen důležité pro pochopení toho, jak a proč komunikujeme, ale i fascinující a zábavné. Festival se uskuteční 28. května 2024 v Didaktikonu v Kampusu Hybernská. Akci pořádá Ústav českého jazyka a teorie komunikace FF UK, Ústav české literatury a komparatistiky FF UK a Kampus Hybernská.
Během dopoledne si budou moct přihlášené školy vyzkoušet různé přednášky a workshopy. Zjistí například, jak učíme mluvit roboty, jak čteme komiksy, jakou podobu má jazyková zkouška při žádosti o trvalý pobyl v České republice, jak číst švabach, jak vypadá zvukově-pohybový reliéf básně, a nahlédnou i do lingvistiky českého znakového jazyka. Zažít můžou studující i autorská čtení investigativního novináře Jaroslava Kmenty, současné přední autorky české prózy Anny Bolavé a začínající uznávané básnířky Kláry Krásenské. Na dopolední program je třeba se hlásit přes webový formulář.
Odpoledne se festival otevírá veřejnosti. Nejen vyučující češtiny ze ZŠ a SŠ zveme na debaty o změnách RVP a o změnách přístupů ke stylovému hodnocení slov a textů s lidmi, kteří mají k tématu co říct. Rodiče, a nejen je, by mohly zaujmout přednášky věnované osvojování jazyka dětmi. Číst svoje texty a prezentovat svoje práce budou i naši studující.
Závěr Dne češtiny pak bude patřit velké mediální debatě o tom, jak dnes funguje psaní clickbaitových titulků. Pozvání přijali například Marie Bastlová ze Seznam Zpráv, Aleš Měřička z České televize a tvůrce podcastů Čestmír Strakatý.